Valgome kasdien – koks maistas ir kokiu dienos metu tinkamiausias mūsų organizmui? O kaip su saldumynais?

Valgome kasdien – koks maistas ir kokiu dienos metu tinkamiausias mūsų organizmui? O kaip su saldumynais?

Niekas nenuginčys – optimalus kasdienės mitybos racionas mums padeda kasdien išlikti energingiems, kūrybingiems ir darbingiems. Ko gero, daugelis esame girdėję, jog ryte geriausiai valgyti angliavandenius, o antroje dienos pusėje savo lėkštę palikti baltymams ir riebalams. Tokie mitybos principai mus lydi dar nuo mokyklos suolo laikų. Bet kai aplinka  ir įpročiai taip greitai kinta, o daugelio mūsų fizinis aktyvumas vis dažniau apsiriboja tik pasivaikšiojimu nuo mašinos iki namų, nuo namų iki parduotuvės, ar tikrai verta likti prie seniai sudėliotų mitybos principų?

Apie tai ir pakvietėme pasikalbėti į live transliaciją gydomosios mitybos specialistę bei Gydančios lėkštės įkūrėją Ingridą Kuprevičiūtę.

Pradėkime nuo paprastų dalykų – Ingrida, kokia yra Jūsų dienos rutina? Nuo ko prasideda Jūsų pusryčiai?

Jei nuoširdžiai, mano pusryčiai labai žmogiški ir paprasti. Man tik labai norėtųsi atpratinti žmones valgyti vien angliavandenių pagrindu pasigamintus pusryčius. Dažniausiai mes rytui renkamės įvairias košes su šviežiais ar džiovintais vaisiais, kas iš esmės reiškia, jog valgome angliavandenius su angliavandeniais. Tai nėra tinkamas pasirinkimas, kadangi taip tik sukeliame staigiai cukraus kiekį kraujyje ir praėjus kiek laikui, jis taip pat staiga, o žmogus ir vėl greitai išalksta.

Mano patarimas būtų, visada pusryčius subalansuoti, t.y. angliavandenio niekada nevalgyti vieno, kad visuomet kartu lėkštėje šalia būtų riebalų ir/arba baltymų šaltiniai, kadangi jie neleidžia taip greitai pakilti cukraus kiekiui kraujyje. Jei vis dėl to renkatės pusryčiams košes, stenkitės, kad joje būtų riešutų ar sėklų, kas padeda stabilizuoti cukraus įsisavinimą kraujyje. O taip pat rekomenduoju rinktis kiaušinius, kiaušinienę su daug daržovių, ar salotas – visa tai puikus pasirinkimas pilnavertiškiems pusryčiams.

O ką manote apie šviežių vaisių sulčių vartojimą pusryčiams? Juose labai daug angliavandenių, tai iš dalies kaip ir greita energija, tačiau vaisių cukraus taip pat labai daug, kuris keliauja tiesiai į kraują.

Taip iš tiesų geras pastebėjimas, dėl vaisių sulčių ir ką aš pati pastebiu keliaudama po Lietuvą, edukuodama mokyklose, kad vaikai ir paaugliai suvartoja labai daug gaiviųjų gėrimų, o jų fizinis aktyvumas yra stipriai sumažėjęs. Ir esmės tos skystos kalorijos gaiviųjų gėrimų pavidalu yra tikrai prastas reikalas. Tarkime, vaikas išgeria sulčių ir sėdi pamokoje, visas perteklinis cukrus, jei jis nėra panaudojamas energijai gaminti, virsta riebalais, ir tai ilgainiui gali sukelti problemų. Tad kas liečia vaisių sultis, aš visąlaik skatinu vaisius valgyti, bet negerti jų sulčių.

O ką rekomenduotumėm valgyti pietums ir vakarienei, kad mityba būtų kuo optimalesnė?

Iš praktikos su mano klientais, norisi pabrėžti ir paprašyti visų, kad pradėtų skirti didžiulį dėmesį daržovėms, ir stengtis su kiekvienu patiekalu suvalgyti bent kelias daržoves. Pietums ir vakarienėms rinkitės valgyti daržovių sriubas, troškinius ir įvairias salotas su mėsa, žuvimi. Stenkitės vartoti geriau mažiau mėsos, žuvies, bet rinkitės kuo geresnės kokybės, švariai, ekologiškai užaugintas.

Pažvelkite kiek įmanoma kūrybiškiau į daržoves ir suteikite tam didelę reikšmę. Tarkime vietoje makaronų prie mėsos, pasidarykite cukinijų makaronus, arba vietoj bulvių košes pasidarykite košę iš žiedinio kopūsto ar iš brokolio. Įvairiausiais pavidalais galima įtraukti daržoves į mūsų dienos rutiną ir tai gali būti ir labai skanus, ir sveika.

Jūs taip pat skatinate įtraukti ir geruosius riebalus į savo mitybą, ką labiausiai rekomenduotumėt?

Taip, mums jų tikrai labai reikia. Tai ir riešutai, avokadai, ypatingai nerafinuotas šalto spaudimo alyvuogių aliejus, puikiai tinka ir pačios alyvuogės, avokado aliejus, makadamijų riešutai, riebi žuvis.

Pakalbėkime apie saldumynus – ar yra dienoje laikas, kada cukrus optimaliausiai įsisavinimas ir tuomet rekomenduotumėt valgyti desertus?

Taip, sakyčiau tam tinka labiausiai pirma dienos pusė, nes tuomet esame ir labiau fiziškai aktyvūs ir galime suvartotus angliavandenius panaudoti savo energijai. O į vakarą lėtėja mūsų medžiagų apykaita ir fizinis aktyvumas, tad suvalgyti saldumynus iki pietų būtų idealiausia. Vaisiams galioja tos pačios taisyklės.

O į ką reikėtų atkreipti dėmesį renkantis saldumyną? Žinoma, kad reikėtų vengti palmių riebalų, sintetinių dažiklių, o kas dar svarbu?

Pasakysiu ne iš specialistės, o iš asmeninės pusės – kad jei jau sau leidžiam suvalgyti tortą per šventę, tai ir valgykite jį su dideliu džiaugsmu ir pasimėgavimu, negraužkime savęs. O jei kalbėti bendrai apie įvairias saldumynų alternatyvas, tai šiai dienai jų tikrai yra daug, tad tikrai galite rinktis be pridėtinių cukrų, nes iš esmės prekybos centruose tortai yra riebalų ir cukraus mišiniai. Svarbu, kad valgyti kažką skanaus nuolatos netaptų norma, pastebėjau, kad ypač lepiname vaikus. Aš siūlau saldumynus valgyti rečiau, pavyzdžiui mes su dukryte turime vieną dieną savaitėje desertams. Arba jei norite dažniau, tuomet tikrai paieškokite sveikesnių, natūralesnių alternatyvų.

O kaip yra su kava – ar kava daro įtaką cukraus įsisavinimui, ar nėra jokios sąsajos su kofeinu?

Čia daug kas priklauso nuo to ar kava geriama tuščiu skrandžiu, ar ne. Nes kai kuriems tai gali pakelti cukrų, kadangi kofeiną organizmas priima kaip stresą. Vieni žmonės metabolizuoja kofeiną labai gerai, kiti ne, tad tai labai individualu. Bet kiek pastebėjome iš praktikos, rizika pakelti cukrų iš pat ryto tuščiu skrandžiu geriant kavą tikrai yra.

Taip pat Ingrida pateikė atsakymus į transliacijos metu pateiktus dalyvių klausimus, dalinamės keliais jų, o visus rasite įraše.

Kokį riešutų sviestą rekomenduotumėt?

Iš tikrųjų įvairių, pavyzdžiui lazdynų, jei nėra alergijos tiktų migdolų, makadamijų. Realiai visi turi tam tikrų naudingų savybių, tad varijuokite ir žiūrėkite kuris Jums labiausiai tinka.

Ar daržovės augintos savo darže pavasarį dar turi maistinių medžiagų?

Mums daržovių reikia bet kokiu atveju, tad rinkitės mūsų krašte augintas daržovių, ne sezono metu puikiai tinka raugintos daržovės. Aš perku ir žiemą daržoves, nes kad ir kokios kokybės jos būtų, vis tiek gausite iš jų daugiau ar mažiau naudingų medžiagų. Yra sudaromi sąrašai, kuriuose pateikiamos labiausiai užterštos ir mažiausiai užterštos daržovės, tad aš siūlyčiau susipažinti su juo ir rinktis ekologiškas daržoves iš labiausiai užterštų sąrašo. Ieškokite mažų, biodinaminių ūkių, kurie augina vaisius ir daržoves nedideliais kiekiais

Ar becukris energetinis gėrimas kasdien yra kenksmingas?

Jei trumpai – taip. Net ir becukris netinka mūsų organizmui, kadangi jame greičiausiai bus įdėta kažkokių alternatyvų cukrui, kad išgauti norimą skonį. O energetinius gėrimus rekomenduočiau stipriai apriboti. Daug geriau rinktis natūralius tonizatorius, kaip medicininiai grybai – chaga, reishi, shitaki, taip pat puikiai tinka Matchos arbata. Šie supermaistai puikiai tinka pakeisti ir kavą, kadangi ne tik suteikia energijos, bet veikia kaip imunoreguliatoriai, tad jų poveikis labai teigiamas, ne taip kaip kavos, pavyzdžiui Matcha arbata tonizuoja ir padeda susikoncentruoti.

Kokie būtų Jūsų trys patarimai, ką galėtumėm pradėti daryti šiandien, kad jau rytoj jaustumėmes energingesni, darbingesni ir džiugesni?

Pirma sakyčiau, labai svarbu išgerti skysčių ryte – idealiausia šiltas vanduo, kuris padeda atstatyti skysčių praradimą, tą vadinamą dehidrataciją, po nakties, taip pat išjudina peristaltiką ir visą žarnyną, ir „praskiedžia“ kraują, kad jis nebūtų toks klampus.

Antras dalykas – skrandžio rūgštingumas su amžiumi mažėja, tad kad užtikrinti sklandžią skrandžio veiklą, galima įsipilti į rytinį vandenį citrinos sulčių arba obuolių sidro acto.

Ir galiausiai – stenkitės sąmoningai valgyti daugiau daržovių, tegul daržovių valgymas su kiekvienu maitinimųsi jums tampa įpročiu.

Dar svarbu nepamiršti,  maksimaliai padėti savo organizmui stabilizuoti cukraus kiekį kraujyje, ir nevalgykite angliavandenių vienų atskirai. Vartokite juos su baltymais ar riebalais.

 

Už pokalbį dėkoju gydomosios mitybos specialistei Ingridai Kuprevičiūtei! Daugiau informacijos ir kaip susisiekti su Ingrida rasite www.gydantilekste.lt.

 

 

Būkite sveiki ir energingi!

Agnė iš Gėrybės